Wandelen rond Norg en Roden
Wandelen vanaf Drentse Vennen
Drentse Vennen ligt in een bosrijke omgeving in de Kop van Drenthe, tussen de dorpen Norg en Roden. Je loopt vanaf je vakantiehuis zo het groen in. Voor een langere wandeling rijd je in ongeveer 10 minuten naar Norg en in ongeveer een kwartier naar Roden.
De omgeving is bijzonder om te wandelen. Rond Norg ligt een van de oudste bossen van Nederland, met daaromheen een eeuwenoud landschap van esdorpen, beekdalen en heide. Bij Roden wandel je over een landgoed met lanen en een havezate. En wil je zelf een route uitstippelen, dan gebruik je het wandelknooppuntennetwerk van Drenthe.
Op deze pagina vind je vier wandelingen die wij zelf het mooist vinden, met per route de afstand, het startpunt, de regels voor je hond en waar je koffie drinkt.
Vier wandelingen dichtbij
Van een kort ommetje voor het ontbijt tot een middag op pad. Kies er een en ga direct naar de route.
Ommetje vanaf het park
Een half uur of een uur door het groen rond het park. Voor het ontbijt of na het eten.
Naar het ommetje ↓Norgerholt en Norg
Een van de oudste bossen van Nederland, een ven uit de ijstijd en het open esdorpenlandschap.
Naar de route ↓Landgoed Mensinge
Lanen, het Sterrebos en de havezate Mensinge, met koffie in Roden na afloop.
Naar de route ↓Noordsche Veld
Bos, heide en grafheuvels bij Norg, met De Natuurplaats voor koffie en speelnatuur voor kinderen.
Naar het gebied ↓
Ommetjes vanaf het park
Je hoeft de auto niet te pakken om te wandelen. Rond het park liggen bos en groen, en een ommetje van een half uur of een uur maak je zo vanaf je vakantiehuis. Fijn voor een rondje voor het ontbijt, of 's avonds als het stil wordt op het park.
Vooral vroeg in de ochtend en tegen de schemering is het hier op zijn mooist. Dan is het stil in het bos en zie je met wat geluk een ree of een specht.
In het kort
- Afstand
- Zo lang of kort als je wilt
- Start
- Bij je vakantiehuis
- Hond
- Niet uitlaten op het park, daarbuiten aan de lijn
Het Norgerholt en het Norger esdorpenlandschap
Het Norgerholt bij Norg is een van de oudste bossen van Nederland. Het wordt al in 1595 genoemd en gaat waarschijnlijk terug tot de negende eeuw. Je loopt er tussen oude eiken, beuken en grote hulstbomen. Natuurmonumenten laat het bos zijn gang gaan: er wordt geen hout gekapt en dode bomen blijven liggen. Daardoor is het een rijk bos voor vogels, paddenstoelen en insecten.
De wandelroute van IVN Roden-Norg van 10 kilometer neemt je mee door het Norgerholt en verder door het esdorpenlandschap rond Norg. Onderweg zie je:
- een pingoruïne: een ven dat in de laatste ijstijd is ontstaan
- het stroomdal van de Slokkert, waar koeien de natuur begrazen
- de essen, hoge akkers die boeren eeuwenlang bemestten met plaggen en schapenmest
- het Tonckensbos en een hunebed bij Westervelde
Het hele gebied rond Norg is bijna 1.100 hectare natuur van Natuurmonumenten. Het Norgerholt is ook beschermd als Natura 2000-gebied.
Route in het kort
- Afstand
- 10 km, in te korten met 1,5 km
- Start
- Het Norgerhout, Asserstraat 55 in Norg, met parkeerplaats
- Ondergrond
- Vooral bos- en graspaden. Na regen zijn waterdichte schoenen of laarzen fijn
- Bewegwijzering
- Genummerde borden en paddenstoelen, met routebeschrijving
- Hond
- Welkom, aan de lijn
- Koffie
- Alleen bij de start en het eind
Landgoed Mensinge in Roden
Vanuit het centrum van Roden loop je een route van ongeveer 7 kilometer door het Mensingebos van Staatsbosbeheer. De route is gemarkeerd met blauwe paaltjes en komt langs de mooiste plekken van het landgoed.
- De havezate Mensinge, een landhuis uit de 18e eeuw. Het is nu een museum met het oorspronkelijke interieur en familieportretten.
- Het Sterrebos van rond 1700, het oudste deel van het bos, waar acht paden in een ster samenkomen.
- Het beekje het Lieversche Diep, een stukje heide en een oude eik die De dikke boom heet.
Het grootste deel van het Mensingebos is aangeplant tussen 1880 en 1920, met lanen en gemengd bos. Combineer de wandeling met een bezoek aan het museum en koffie in het centrum van Roden.
Route in het kort
- Afstand
- Ongeveer 7 km
- Start
- Centrum van Roden
- Bewegwijzering
- Blauwe paaltjes
- Museum
- Havezate Mensinge, Mensingheweg 7 in Roden. Kijk voor openingstijden op de site van het museum
- Koffie
- In het centrum van Roden
Het Noordsche Veld bij Norg
Het Noordsche Veld is een natuurgebied van ongeveer 140 hectare met bos, heide en graslanden langs de beek. Er liggen grafheuvels en hunebedden, en sinds 2017 is het gebied een archeologisch monument. De wandelroute van Staatsbosbeheer van 6 kilometer voert je langs bos, houtwallen en heide.
Aan de rand van het gebied ligt De Natuurplaats, een paviljoen met informatie, koffie en iets te eten. Voor kinderen is er speelnatuur met een speelvijver en een speurtocht. Je hond is welkom aan de lijn en mag in een deel van het bos los. Op de heide zijn honden niet toegestaan. Meer plekken waar je hond los mag, lees je op Losloopgebieden voor je hond.
Gebied in het kort
- Start
- De Natuurplaats, Donderseweg 22 in Norg
- Landschap
- Bos, heide, beekdal en grafheuvels
- Hond
- Welkom, aan de lijn. Deels losloopgebied
- Koffie
- Bij De Natuurplaats
- Kinderen
- Speelnatuur met speelvijver
Goed om te weten
Een paar praktische tips voor je wandeling.
Met je hond
In de bossen rond Norg en Roden houd je je hond aan de lijn. Op het park laat je je hond niet uit. Meer tips op Op vakantie met de hond.
Goede schoenen
De meeste routes gaan over bos- en graspaden. Na een regenachtige periode zijn waterdichte schoenen of laarzen geen overbodige luxe.
Zelf een route maken
Drenthe heeft sinds 2024 een wandelknooppuntennetwerk van ruim 11.500 kilometer. Met de routeplanner van Wandelnet stippel je zelf een route uit.
Meer natuur in de buurt
Het Fochteloërveen, het Drents-Friese Wold en het Blauwe Bos liggen ook dichtbij. Je vindt ze op de pagina Omgeving.
Vragen over wandelen rond het park
Staat je vraag er niet bij? Kijk bij de veelgestelde vragen of bel de gastenservice op 0592 201 161.
Kan ik vanaf het park wandelen?
Ja. Rond het park liggen bos en groen, dus een ommetje maak je zo vanaf je vakantiehuis. Voor langere routes rijd je in ongeveer 10 minuten naar Norg of in ongeveer een kwartier naar Roden.
Hoe lang zijn de wandelroutes?
De route door het Norgerholt van IVN is 10 kilometer en kun je inkorten met 1,5 kilometer. De route door landgoed Mensinge in Roden is ongeveer 7 kilometer. In het Noordsche Veld loopt een route door het hele gebied.
Waar parkeer ik voor het Norgerholt?
Bij Het Norgerhout, Asserstraat 55 in Norg. Daar start ook de wandelroute door het Norgerholt.
Mag mijn hond mee?
Ja, aan de lijn. In het Noordsche Veld loopt de route ook door een stukje losloopgebied. Op het park zelf laat je je hond niet uit. Lees meer op Op vakantie met de hond.
Welke wandeling is leuk met kinderen?
Het Noordsche Veld. Bij De Natuurplaats is speelnatuur met een speelvijver en een speurtocht, en je kunt er iets drinken.
Wat is het oudste bos van Nederland?
Het Norgerholt bij Norg geldt als een van de oudste bossen van Nederland. Het wordt al in 1595 genoemd en is beschermd als Natura 2000-gebied.
Dit zeggen onze gasten
Een greep uit de recente beoordelingen van gasten op Drentse Vennen.
Ontdek Drentse Vennen
Alles over het park, de omgeving en op vakantie gaan met je hond.